Jury – Książki
W roku 2017 książki oceniać będą:
IWONA BATURO
Z wykształcenia biolog, z zawodu redaktorka i graficzka komputerowa, z zamiłowania
autorka przewodników. Za Euroregion Beskidy otrzymała główną Nagrodę Magellana w kategorii przewodnik kieszonkowy. Kilka lat temu zrezygnowała z dobrej pracy w Warszawie i przeniosła się tam, gdzie nie ma tłumów – w Beskid Mały. Góry te jej sposób na doładowanie akumulatorów, łazikuje po nich niemal w każdej wolnej chwili. W te nieco dalsze, wyrusza na wakacje. Ciągnie ją na Południe, bo nic tak dobrze nie nastraja jak słońce, wyniosłe granie i wiatr we włosach. Jest entuzjastką literatury górskiej. Prowadzi poczytny blog Góry lektury o – jakżeby inaczej – literaturze górskiej.
TOMASZ CYLKA
Redaktor naczelny Magazynu Turystyki Górskiej „n.p.m.”. Z wykształcenia filolog polonista,z zawodu dziennikarz, a z zamiłowania wielbiciel gór, dlatego praca w górskim miesięczniku to dla niego czysta przyjemność. Najbardziej ekstremalne przeżycia w górach to bolesny upadek pod Dufourspitze i samotne zejście z Aconcagui – tak, zejście, bo zdobycie szczytu to przecież dopiero połowa drogi. Zakochany w Alpach, zabytkowych parowozach, no i w książkach, choć znalezienie czasu na ich czytanie to czasem zadanie trudniejsze niż wejście na niejeden szczyt. Ta książkowa przygoda zaczęła się w liceum, gdy w ręce wpadł mu Komin pokutników. I tak to już zostało…
BOGUSŁAW KOWALSKI
Z wykształcenia historyk, z zamiłowania pasjonat literatury górskiej. Wykonuje wiele zawodów, których wspólnym mianownikiem jest wspinanie oraz ryzyko. Po górach wędruje od 1980 roku, a od ćwierćwiecza wspina się w różnych zakątkach świata, między innymi w Tatrach, Dolomitach, Alpach, w Górach Szkocji, w Andach, Patagonii i w Himalajach. Jego droga na wschodniej ścianie Torre Sur w masywie Torres del Paine w Patagonii uznana została za najtrudniejsze polskie dokonanie w 2004 roku. Publikował relacje z wypraw oraz zdjęcia czasopismach polskich i zagranicznych (Alpinist, American Alpine Journal, Climb, Desnivel). Jego fotografie zdobiły okładki Magazynu High i Rock&Ice. Na swoim koncie ma również kilka opowiadań górskich. Obecnie związany z kwartalnikiem Taternik, gdzie zamieszcza głównie recenzje książek górskich. Natomiast w Magazynie Góry w felietonach dzieli się refleksjami odnoszącymi się do aktualnych wydarzeń górskich i wspinaczkowych.
Marek Maluda
Geograf i antykwariusz, kolekcjonuje od ponad 40 lat literaturę górską (Tatry, historia alpinizmu, przewodniki górskie), turysta górski, z pasją wędruje po górach wszystkich kontynentów. O jego bibliotece Janusz Majer, który sam ma obszerną kolekcję książek górskich, mówi „imponująca”.