Warning: is_readable(): open_basedir restriction in effect. File(/wp-content/themes/Fest/languages/pl_PL.mo) is not within the allowed path(s): (/home/pasterka/domains/festiwalgorski.stronazen.pl:/tmp:/var/tmp:/home/pasterka/.tmp:/home/pasterka/.php:/usr/local/php:/opt/alt:/etc/pki) in /home/pasterka/domains/festiwalgorski.stronazen.pl/public_html/wp-includes/l10n.php on line 761

Warning: is_readable(): open_basedir restriction in effect. File(/wp-content/themes/Fest-Child/languages/pl_PL.mo) is not within the allowed path(s): (/home/pasterka/domains/festiwalgorski.stronazen.pl:/tmp:/var/tmp:/home/pasterka/.tmp:/home/pasterka/.php:/usr/local/php:/opt/alt:/etc/pki) in /home/pasterka/domains/festiwalgorski.stronazen.pl/public_html/wp-includes/l10n.php on line 761
Jan Kiełkowski - Festiwal Górski 2020 w Lądku-Zdroju
  • pl
  • en

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział, obecność i wsparcie 25. edycji Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju. Do zobaczenia za rok!

Jan Kiełkowski

Jan Kiełkowski (ur. 1943 w Katowicach), tater­nik, alpinista i wspinacz skałkowy, z zawodu mgr inż. geolog (absolwent AGH w Krakowie), autor licznych przewodników i monografii górskich.  W Tatrach wspinał się od 1963 roku – dokonał ponad 30 wejść nowymi drogami i pierwszych przejść zimowych dróg, które należały do najtrudniejszych w tamtym czasie. Niektóre z nich do dziś nie straciły swojej rangi, jak np. droga Czoka i Kiełkowskiego (poprowadzona w 1972) na ścianie Kotła Kazalnicy czy Wielkie Zacięcie (zima 1968). Wspinał się także w Alpach, Kaukazie, górach Bałkanów, Maroka, Półwyspu Pirenejskiego, Skandynawii i Turcji. Intensywnie wspinał się w skałkach Jury Krakowsko-Częstochowskiej, w 1972 był zwycięzcą pierwszych w Polsce zawodów wspinaczkowych.

Brał udział w wyprawach alpinistycznych w Pamir (wejście na Pik Lenina) i Pamiro-Ałaj (pierwsze wejście na Pik Fedczenki), w Hindukusz (pn.-zachodnia flanka Akher Chagh, 1976), Himalaje (śląska wyprawa na Lhotse, 1979), Andy (1981 Cordillera Huayhuash, m.in. wejścia na Nevados Ancocancha Central i Principal oraz Nev. Raju Collota). W latach 1972–1973 w Andach Peruwiańskich badał i dokumentował złoża węgla kamiennego, dokonując przy tym wejść na ponad 100 szczytów, w tym na 30 dziewiczych pięciotysięczników w Cord. Chacua.

W dorobku autorskim ma liczne przewodniki i monografie górskie. Między innymi razem z żoną Małgorzatą opracował pionierską serię 11 monograficznych przewodników wspinaczkowych po skałkach Jury Krakowsko-Częstochowskiej (1977-1997). Jest autorem

przewodników wspinaczkowych po Tatrach, a także kilkunastu pionierskich monograficznych przewodników alpinistycznych po Himalajach, Karakorum i Andach. Część z nich, m.in.: Mount Everest Massif (1993 i 2000), Kangchenjunga Himal (1998), Makalu Himal (2001) czy K2 i Northern Baltoro Mustagh (1997), ukazała się w serii „Mountaineering Monograph”,  jedynej takiej na świecie. Współautor i współredaktor siedmiotomowej Wielkiej Encyklopedii Gór i Alpinizmu Wydawnictwa STAPIS, zawierającej w sumie ponad 20 000 haseł i jedynej o takiej objętości na świecie.

Wspólnie z żoną Małgorzatą stworzyli bogaty zbiór literatury górskiej, obejmujący obecnie ponad 6000 tytułów ksiażek i czasopism oraz ponad 2000 tysiące map rejonów górskich, który stał się m.in. jedną z podstaw tworzenia Wielkiej Encyklopedii Gór i Alpinizmu. Oboje otrzymali nagrodę „Za szerzenie kultury górskiej” (2013) oraz Literacką Nagrodę im. Władysława Krygowskiego za rok 2013.

HONOROWY PATRONAT

ZŁOTY SPONSOR

SREBRNY SPONSOR

BRĄZOWY SPONSOR

PARTNERZY

FINANSOWANIE

PARTNERZY MEDIALNI

PARTNERZY ORGANIZACYJNI

ORGANIZATORZY