Warning: is_readable(): open_basedir restriction in effect. File(/wp-content/themes/Fest/languages/pl_PL.mo) is not within the allowed path(s): (/home/pasterka/domains/festiwalgorski.stronazen.pl:/tmp:/var/tmp:/home/pasterka/.tmp:/home/pasterka/.php:/usr/local/php:/opt/alt:/etc/pki) in /home/pasterka/domains/festiwalgorski.stronazen.pl/public_html/wp-includes/l10n.php on line 761

Warning: is_readable(): open_basedir restriction in effect. File(/wp-content/themes/Fest-Child/languages/pl_PL.mo) is not within the allowed path(s): (/home/pasterka/domains/festiwalgorski.stronazen.pl:/tmp:/var/tmp:/home/pasterka/.tmp:/home/pasterka/.php:/usr/local/php:/opt/alt:/etc/pki) in /home/pasterka/domains/festiwalgorski.stronazen.pl/public_html/wp-includes/l10n.php on line 761
Małgorzata Kiełkowska - Festiwal Górski 2020 w Lądku-Zdroju
  • pl
  • en

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział, obecność i wsparcie 25. edycji Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju. Do zobaczenia za rok!

Małgorzata Kiełkowska

(ur. 1942 w Zwierzyńcu), taterniczka i alpinistka, z wykształcenia mgr fizyki (abs. UAM w Poznaniu) i fizykochemik, doktor nauk chemicznych; autorka przewodników wspinaczkowych, tłumaczka literatury górskiej i redaktorka. Od lat szkolnych uprawiała turystykę górską, od 1962 wspinała się w Tatrach latem (m.in. nowa droga na Staroleśnym Szczycie) i zimą (m.in. pierwsze zimowe przejście zach. filarem Małej Pośredniej Grani) oraz w Kaukazie (wejście na Elbrus przez Chotiu Tau), górach Bałkanów, Maroka, Półwyspu Pirenejskiego, Skandynawii i Turcji. Brała udział w śląskich wyprawach w Hindukusz w 1976 (Akher Chagh 7017 m, pierwsze przejście kobiece pn.-zachodniej flanki), Himalaje (śląska wyprawa na Lhotse w 1979) i Andy (1981, Cordillera Huayhuash, m.in. pierwsze polskie wejście na Nevado Rasac Norte, pierwsze wejście kobiece na pięciotysięczniki Ancocancha 5622 m, Nevado Raju Collota 5427 m). Aktywnie uczestniczyła również w organizacji innych śląskich wypraw w góry wysokie. Razem z mężem Janem opracowała pionierską serię 11 przewodników wspinaczkowych po skałkach Jury Krakowsko-Częstochowskiej (1977-1997). Jest autorką tłumaczeń z języka niemieckiego, m.in. książek: Biały Pająk Heinricha Harrera, 2000, 2013; Moje życie na krawędzi Reinholda Messnera, 2008; Góry we mnie Alexandra Hubera, 2012; czy Matterhorn Daniela Ankera, 2017. Była redaktorką kilkudziesięciu książek o tematyce górskiej, m.in. sześciu monograficznych przewodników alpinistycznych po Himalajach i Karakorum z serii,,Mountaineering Monograph” Jana Kiełkowskiego. Współautorka i współredaktorka siedmiotomowej Wielkiej Encyklopedii Gór i Alpinizmu Wydawnictwa STAPIS, zawierającej w sumie ponad 20 000 haseł i jedynej o takiej objętości na świecie.

Wspólnie z mężem Janem stworzyli bogaty zbiór literatury górskiej, obejmujący obecnie ponad 6000 tytułów ksiażek i czasopism oraz ponad 2000 tysiące map rejonów górskich, który stał się m.in. jedną z podstaw tworzenia Wielkiej Encyklopedii Gór i Alpinizmu. Oboje otrzymali nagrodę „Za szerzenie kultury górskiej” (2013) oraz Literacką Nagrodę im. Władysława Krygowskiego za rok 2013.

HONOROWY PATRONAT

ZŁOTY SPONSOR

SREBRNY SPONSOR

BRĄZOWY SPONSOR

PARTNERZY

FINANSOWANIE

PARTNERZY MEDIALNI

PARTNERZY ORGANIZACYJNI

ORGANIZATORZY